День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС встановлений Указом Президента України від 10 листопада 2006 року з метою гідного відзначення мужності, самовідданості і високого професіоналізму учасників ліквідації наслідків катастрофи.
Руйнівна аварія на Чорнобильській АЕС є болем для всієї України. Події понад 20-річної давності ніколи не зітруться з пам’яті ні сучасних, ні наступних поколінь. І не лише у квітневий день 26 числа, а і в грудні вже стало доброю традицією вшановувати пам’ять тих, хто пожертвував своїм життям, захищаючи нас від атомного лиха. Адже саме в цей день, 14 грудня, було завершено будівництво об’єкта «Укриття», спорудженого над зруйнованим аварією четвертим енергоблоком ЧАЕС.
Зі словами глибокої шани до відважних ліквідаторів звернувся Міністр надзвичайних ситуацій України В.Балога, підкресливши: «Низький Вам уклін, дорогі ліквідатори, за Вашу мужність та героїзм, самовідданість та силу духу. Світла та вічна пам’ять тим, чию долю обірвав смертоносний зруйнований реактор.»
Ті, хто вважають 14 грудня своїм святом, вже давно називають цей день Днем ліквідатора. Надання державного статусу Дню ліквідатора ще раз нагадує суспільству про проблеми ліквідаторів-чорнобильців, однією з яких є забезпечення житлом чорнобильців та необхідними ліками й медичним інструментарієм спеціалізованих лікувальних закладів.
У черзі на отримання житла в області знаходиться 605 постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, з яких: 1 категорії – 351, 2 категорії – 217 та переселенців – 37. У 2011 році з Державного бюджету України Луганській облдержадміністрації виділено 440 тис. грн на придбання двох квартир для чорнобильців 1 групи інвалідності.
На придбання ліків для спеціалізованих лікувальних закладів в область надійшло 12,8 тис. грн. На ці кошти придбано ліки за заявками обласної лікарні № 2 та обласної дитячої клінічної лікарні, в яких лікуються постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зрозуміло, що коштів виділено недостатньо, але протягом останніх 4 років (на житло) та 2 років (на ліки) з державного бюджету кошти до області не надходили зовсім. Будемо сподіватись, що наступні роки будуть більш врожайними на кошти для вирішення проблем постраждалих унаслідок аварії на ЧАЕС.
Ми висловлюємо щирі слова подяки всім ліквідаторам за їх мужність, героїзм і самовіддачу. Наша повага і шана тим, хто щодня бореться із страшними хворобами, викликаними катастрофою. Чорнобиль для нас ніколи не стане минулим. Величний подвиг здійснили всі, хто брав участь у ліквідації наслідків вибуху на четвертому енергоблоці атомної станції. Від усього серця зичимо героям-ліквідаторам та усім, хто пам’ятає світ до Чорнобиля і тим, хто народився вже після катастрофи, – міцності духу, здоров’я і впевненості в завтрашньому дні! Нехай береже вас Бог!