Після війни залишилось багато вибухонебезпечних предметів (ВНП): авіаційні бомби, снаряди, міни, гранати, патрони. Як правило, вони лежать у землі. Крім цього, цей «арсенал» поповнюється боєприпасами, які не вибухнули на військових полігонах наших часів. Головну небезпеку в таких «подарунках» містять пристрої ініціювання вибуху основної маси вибухівки боєприпасів. Від вологи перебування в землі, при взаємодії металу та вибухівки утворюються хімічні сполуки – пікрати, які становлять основну небезпеку (зовні мають вигляд білуватих порошкоподібних наростів).
Пікрати вибухають навіть від невеликого тертя, іскри, удару. Тому, якщо виявили ВНП, не торкайтесь до нього – це дуже небезпечно.
У разі виявлення ВНП необхідно:
- обгородити місцезнаходження ВНП;
- нікого не допускати до цього місця, для цього організувати з місцевих жителів чергування до прибуття представників органів влади;
- повідомити органи влади, міліцію, військовий комісаріат, міністерство з надзвичайних ситуацій.
Категорично забороняється:
- брати в руки вибухонебезпечні предмети;
- вдаряти один предмет об інший, або бити іншими предметами по корпусу;
- піднімати, переносити, класти в портфелі, сумки і т.п.
- кидати ВНП в вогнище, розводити багаття над ними;
- збирати і здавати ВНП в якості металобрухту;
- закопувати в землю чи кидати їх в водоймище;
- наступати чи наїжджати на ВНП;
- обривати чи тягнути проволоку, яка відходить від ВНП;
- приймати спроби до їх ліквідації.
Виявлені вибухонебезпечні предмети знищуються підриванням на місцях або в спеціально відведених місцях відповідно підготовленими фахівцями-піротехніками, ніякому разі не намагайтесь зробити це власними силами – це небезпечно.