coat gerb

Луганська
        обласна державна
        адміністрація

Обласна
          військово-цивільна
          адміністрація

Офіційний сайт

Безкоштовна гаряча лінія COVID-19:

Особистий кабінет
Новини
26 липня 2021 р. - 12:17

Відкрито ринок землі - чотири поради для власників землі

Відділ соціально-економічного розвитку інформує: Відкрито ринок землі - чотири поради для власників землі. З 1 липня 2021 в Україні офіційно стартував ринок землі. Щоб розібратись з порядком продажу землі ми підготували ряд порад для землевласників (продавців), які допоможуть зорієнтуватися на ринку землі і успішно укласти цивільно-правову угоду купівлі-продажу.

 

Порада 1. Перевірте власну земельну ділянку на предмет готовності до продажу

В першу чергу, продавцям  землі необхідно перевірити і проаналізувати документи (інформацію) про свою земельну ділянку,  а саме:

1. Наявність правовстановлюючих документів, які підтверджують право власності на землю (державний акт на земельну ділянку, свідоцтво про право на спадщину та інші документи, що підтверджують право на землю).

2. Перевірити чи зареєстрована земельна ділянка в Державному земельному кадастрі та їй присвоєно кадастровий номер.

3. Право приватної власності на земельну ділянку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.

4. Впевнитись, що земельна ділянка не є предметом судових спорів та щодо неї відсутній спір про права, відсутні арешти та/або заборони на її відчуження.

Якщо Ви перевірили земельну ділянку в офіційних базах даних і все із земельною ділянкою (правами на неї) добре – тоді можете переходити до наступної поради. В протилежному випадку, Вам необхідно буде привести земельну ділянку (права на неї) у відповідність до діючого законодавства на момент її продажу.

 

Порада 2. Впевнитись, що Вами не порушено переважне право на купівлю земельної ділянки суб’єктом такого права

Для того щоб встановити наявність або відсутність суб’єкта переважного права на купівлю Вашої земельної ділянки, необхідно замовити та отримати витяг з Державного земельного кадастру (далі – ДЗК) та інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та її обмежень (далі – ДРРП) про Вашу земельну ділянку.

 

У випадку коли в ДЗК або в ДРРП виявлено інформацію про наявність надрокористувача або землекористувача (орендаря, емфітевта або суперфіціарія), необхідно буде дотриматись наступної процедури:

1. Не пізніше ніж за 2 (два) місяці від запланованої дати укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки власнику земельної ділянки необхідно подати відповідну заяву (з проектом договору купівлі-продажу земельної ділянки) до нотаріуса, який здійснюватиме нотаріальне посвідчення угоди. Нотаріус повинен зареєструвати Ваш намір продати земельну ділянку в ДРРП.

2. Після цього нотаріус зобов’язаний протягом трьох робочих днів повідомити суб’єкта переважного права про Ваш намір продати земельну ділянку. Таке повідомлення або відмова суб’єкта переважного права від реалізації такого права повинно підтверджуватися документально.

3. Якщо суб’єкт переважного права купівлі земельної ділянки бажає скористатися переважним правом, він зобов’язаний повідомити про це нотаріуса. Таке повідомлення також підтверджується документально.

4. Якщо суб’єктом переважного права купівлі земельної ділянки є  юридична особа (згідно закону не має права на купівлю земельної ділянки), тоді вона має право передати таке право фізичній особі на підставі відповідного договору (такий договір повинен укладатися у письмовій формі, а передане переважне право підлягає реєстрації в ДРРП).

5. Протягом місяця з дня отримання повідомлення від суб’єкта переважного права про бажання або не бажання купити земельну ділянку, нотаріус за погодженням із продавцем земельної ділянки повинен призначити день і час укладення договору купівлі-продажу. Повідомлення повинно підтверджуватися документально.

Якщо Ви порушили переважне право суб’єкта на придбання земельної ділянки у власність, тоді суб’єкт переважного права може пред’явити до суду позов про переведення на нього прав та обов’язків покупця. Одночасно позивач зобов’язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором купівлі-продажу повинен сплатити покупець.

Якщо ж у отриманому Витязі з ДЗК відсутня інформація про надрокористувача щодо копалин загальнодержавного значення та/або у витязі з ДРРП відсутня інформація про землекористувача земельної ділянки (орендаря, суперфіціарія або емфітевта), тоді Ви можете спокійно переходити до наступної поради.

 

Порада 3. Визначитися з ціною продажу земельної ділянки

Ціна за земельну ділянку приватної власності встановлюється за угодою сторін у договорі купівлі-продажу, однак для земельних ділянок (паїв), виділених в натурі (на місцевості), законодавець встановив мінімальну ціну на земельну ділянку – не меншу за нормативну грошову оцінку такої земельної ділянки.

Землевласникам варто зважати, з великою імовірністю на першому етапі функціонування ринку землі Вам не запропонують високу цінову пропозицію за земельну ділянку. Така ситуація з ціноутворенням може змінитися в кращий бік з 01 січня 2024.

 

Порада 4. Власник земельної ділянки має відкритий банківський рахунок для розрахунків за договором

Власникам земельних ділянок необхідно зважати, що всі розрахунки за угодами з купівлі-продажу земельних ділянок будуть проводитися виключно в безготівковій формі. Якщо Ви з яких-небудь причин не маєте відкритого рахунку в банку, тоді Вам необхідно буде відкрити в банку такий рахунок.